Lotus 4" Round Deep Regressed LED Plenum Rated High Output 18W | LD4R-HO
Regular price
$114.99
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $200.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Model LD4R
4" Round Deep Regressed LED - Elegant Design Without Glare
Interchangeable Trims With High End Finishes
Type IC, Air-Tight & WET - No Housing Required
3 1/2" Deep - Install Where Ceiling Space Is ...
Highlights
- Commercial-grade brightness for high ceilings with a deep-set lens to prevent eye strain.
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage18
- Light temperature2700K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- Mount typeRecessed Mount
- Trim styleInvisible Trim
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 18 |
| Light temperature | 2700K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Round |
| Size | 4 |
| Trim style | Invisible Trim |
| Component type | Recessed Downlight |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULD4R-27K-HO-4R-WR-WT
- MPNLD4R-27K-HO-4R-WR-WT
- GTIN'721248957023
- Barcode721248957023
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
- Model LD4R
- 4" Round Deep Regressed LED - Elegant Design Without Glare
- Interchangeable Trims With High End Finishes
- Type IC, Air-Tight & WET - No Housing Required
- 3 1/2" Deep - Install Where Ceiling Space Is Limited
- High Output 18W Options
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option 120V - 347V input
- CCT options & lumen output: 2700K (18W 1500 lm), 3000K (18W 1550 lm), 3500K (18W 1600 lm), 4000K (18W 1650 lm), 5000K (18W 1700 lm) & Dim To Warm 3000K to 2000K (18W 1150 lm)
- Armoured Cable & Metal Connectors - Open Plenum Rated
- Driver Inside Connection Box with Romex Quick Connectors
- Warranty: 10 Year Residential, 5 Year Commercial Installations