Lotus 5" Sloped Square Regressed Gimbal | 7.5W: LSG3-5SSL | 11W: LSG3-HO-5SSL
Regular price
$109.99
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $200.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Product Features
Models: 7.5W LSG3-5SSL, 11W LSG3-HO-5SSL
30° Sloped Trim & 20° Tilt - Ideal for Wall Washing & Sloped Ceilings with 5° to 55° Pitch
Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation...
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage7.5
- Light temperature2700K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- CRI90
- Beam angle38
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 7.5 |
| Light temperature | 2700K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| CRI | 90 |
| Beam angle | 38 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Square |
| Size | 5 |
| Component type | Recessed Downlight |
| Product family | Gimbal |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULSG3-27K-5SSL-WH
- MPNLSG3-27K-5SSL-WH
- GTIN'721248959423
- Barcode721248959423
- Product familyGimbal
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
Product Features
- Models: 7.5W LSG3-5SSL, 11W LSG3-HO-5SSL
- 30° Sloped Trim & 20° Tilt - Ideal for Wall Washing & Sloped Ceilings with 5° to 55° Pitch
- Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- 7.5W model light options: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Dim To Warm 3000K to 2000K, and 5CCT
- 11W model light options: 5CCT user selectable 2700-3000-3500-4000-5000K or Dim to Warm 3000K to 1800K
- CRI 90+ for True Colour Rendering
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option with 120V to 347V input
- External Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
- Warranty: 10 Year on Residential, 5 Year on Commercial Installations
- cULus Listed