Lotus LED 4" Round Plenum Rated 14.5W | LL4RR
Regular price
$73.99
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $250.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Commercial Grade Quality With Architectural Design. Open Plenum Rated.
MODEL: LL4RR Category: Regressed
Spec Sheet
Spec Sheet LL4RR
Product Features
Open Plenum Rated
Type IC Rated – Approved for Direct Contact ...
Highlights
- Promotes wellness and relaxation with lighting that warms as it dims.
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage14.5
- Light temperature3018K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- CRI90
- Mount typeRecessed Mount
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 14.5 |
| Light temperature | 3018K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| CRI | 90 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Round |
| Size | 4 |
| Component type | Recessed Downlight |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULL4RR-3018K-WH
- MPNLL4RR-3018K-WH
- GTIN'733447501341
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
Commercial Grade Quality With Architectural Design. Open Plenum Rated.
Spec Sheet
Product Features
- Open Plenum Rated
- Type IC Rated – Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- Light Color: 2700K, 3000K, 4000K, 5CCT & Dim to Warm 3000K to 1800K
- Superb Light Quality with CRI 90+
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option 120V – 347V input
- External Driver Inside Connection Box – No Junction Box Needed
- Warranty: 10 Year on Residential, 5 Year on Commercial Installations
- cULus Listed