WhisperCeiling DC™ 110-150 CFM | FV1115VQ1
Regular price
$232.09
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $250.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
WhisperCeiling DC™ fan with built-in Pick-A-Flow speed selector switch allows you to select your required airflow (110-130-150 CFM). Features a DC Motor with Smart Flow technology and a Flex-Z Fast installation bracke...
Product identifiers
- VendorPanasonic
- SKUFV1115VQ1
- MPNFV1115VQ1
- GTIN'885170324947
- Barcode885170324947
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
WhisperCeiling DC™ fan with built-in Pick-A-Flow speed selector switch allows you to select your required airflow (110-130-150 CFM). Features a DC Motor with Smart Flow technology and a Flex-Z Fast installation bracket and can be used to comply with the latest codes and standards.
| Product family name | WhisperCeiling |
| Air volume exhaust (CFM) | 110 CFM @ 0.1" SP, 110 CFM @ 0.25" SP | 130 CFM @ 0.1" SP, 131 CFM @ 0.25" SP | 150 CFM @ 0.1" SP, 152 CFM @ 0.25" SP |
| Noise (sones) | <0.3 @110 CFM @ 0.1" SP, 0.5 @110 CFM @ 0.25" | <0.3 @ 130 CFM @ 0.1"SP, 0.7 @ 130 CFM @ 0.25" | 0.5 @ 150 CFM @ 0.1"SP, 0.8 @ 150 CFM @ 0.25" |
| Energy efficiency (CFM/Watt) | 16.4 CFM/W @ 110CFM | 14.7 CFM/W @ 130CFM | 12.9 CFM/W @ 150CFM |
| Motor type (AC/DC) | DC |
| Duct diameter | 6" (152 mm) |
| Lighted | No |
| Motion sensor | No |
| Moisture sensor/condensation | No |
| Multi-speed with time delay | No |
| Night light | No |
| Installation | Ceiling |
| Radiation damper available | Yes |
| Housing dimensions (L x W x H) | 10-5/8" x 10-1/4" x 7-3/8" (269 x 260 x 187 mm) |
| Grille size - Square inches (mm) | 13" (330 mm) |
| ENERGY STAR, ASHRAE 62.2, LEED | Yes |
| cUL listed for tub/shower enclosure | Yes |