WhisperSense DC™ LED with SmartAction Motion & Built in Humidity Sensor (50-80-110 CFM) | FV0511VQCL1
Regular price
$368.49
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $250.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
WhisperSense DC™ Precision Spot Ventilation fan/LED with built-in Dual Sensor Technology (Motion & Moisture) for automatic moisture and odor control. Features Pick-A-Flow speed selector switch to select required a...
Product identifiers
- VendorPanasonic
- SKUFV0511VQCL1
- MPNFV0511VQCL1
- GTIN'885170326392
- Barcode885170326392
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
WhisperSense DC™ Precision Spot Ventilation fan/LED with built-in Dual Sensor Technology (Motion & Moisture) for automatic moisture and odor control. Features Pick-A-Flow speed selector switch to select required airflow (50-80-110 CFM) and ECM Motor with Smart Flow technology for optimum performance and can be used to comply with the latest codes and standards.
| Product family name | WhisperSense™ |
| Air volume exhaust (CFM) | 50 CFM@ 0.1" SP, 50CFM @ 0.25" SP | 80CFM @ 0.1" SP, 83CFM @ 0.25" SP | 110CFM @ 0.1" SP, 110CFM @ 0.25" SP |
| Noise (sones) | <0.3 @50CFM, 0.1" SP, 0.4 @50CFM, 0.25" SP | <0.3 @80CFM, 0.1" SP, 0.6 @80CFM, 0.25" SP | 0.4 @110CFM, 0.1" SP, 0.9 @110CFM, 0.25" SP |
| Energy efficiency (CFM/Watt) | 14.1 CFM/W @50CFM | 13.7 CFM/W @80 CFM | 10.3 CFM/W @110 CFM |
| Motor type (AC/DC) | DC |
| Duct diameter | 4" (102 mm) / 6" (152 mm) |
| Lighted | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Moisture sensor/condensation | Yes |
| Multi-speed with time delay | Yes |
| Night light | Yes |
| Installation | Ceiling |
| Radiation damper available | Yes |
| Housing dimensions (L x W x H) | 10 5/8" X 10 1/4" X 7 3/8" (269 x 260 x 187.3 mm) |
| Grille size - Square inches (mm) | 13" (330 mm) |
| ENERGY STAR, ASHRAE 62.2, LEED | Yes |
| cUL listed for tub/shower enclosure | Yes |