Lotus 24V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC | ETF24060TD
In stock
SKU: ETF24060TD
Shipping, returns & support
Quick product facts
Quick summary
24V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC Technical Specifications Input Voltage: 120 V AC Output Voltage: 24 V DC +/- 1.5V Output Amps: 2.5 A Power: 60 W Triac Dimmable Forward & Reverse Phase Min...
Technical profile
  • Voltage120V
  • Wattage60
  • Dimming / controlTriac Dimmable
  • Mount typeRecessed Mount
  • Trim styleStandard Trim
Key specifications
Voltage 120V
Wattage 60
Mount type Recessed Mount
Trim style Standard Trim
Component type LED Driver
Product identifiers
  • VendorLotus LED Lights
  • SKUETF24060TD
  • MPNETF24060TD
  • GTIN'769152014456
  • Barcode769152014456
24V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Output Voltage: 24 V DC +/- 1.5V
  • Output Amps: 2.5 A
  • Power: 60 W
  • Triac Dimmable Forward & Reverse Phase
  • Min/Max Load: 20% to 80%
  • THD < 20%
  • Efficiency 88% @ 120V AC
  • Ambient Operating Temperature: -40°F (-40°C) to +140°F (+60°C), 20-95% RH
  • Compliance: c UL us Listed, Class 2, Type HL
DIMENSIONS:
  • Length 3 1/4"; Width 1 5/8"; Depth 1"
Product Features
  • 24V DC 60W Class 2 Mini Electronic Transformer