Lotus 12V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC | ETF12060TD
In stock
SKU: ETF12060TD
Shipping, returns & support
Quick product facts
Quick summary
12V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC   Technical Specifications Input Voltage: 120 V AC Output Voltage: 12 V DC +/- 1V Output Amps: 5 A Power: 60 W riac / ELV / MLV Dimmable Min/Max Load: 20% to 8...
Technical profile
  • Voltage120V
  • Wattage60
  • Dimming / controlTriac Dimmable
  • Mount typeRecessed Mount
  • Trim styleStandard Trim
Key specifications
Voltage 120V
Wattage 60
Mount type Recessed Mount
Trim style Standard Trim
Component type LED Driver
Product identifiers
  • VendorLotus LED Lights
  • SKUETF12060TD
  • MPNETF12060TD
  • GTIN'769152014449
  • Barcode769152014449
12V DC 60W Mini Electronic Transformer Triac Dim 120VAC
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Output Voltage: 12 V DC +/- 1V
  • Output Amps: 5 A
  • Power: 60 W
  • riac / ELV / MLV Dimmable
  • Min/Max Load: 20% to 80%
  • THD < 20%
  • Efficiency 88% @ 120V AC
  • Ambient Operating Temperature: -40°F (-40°C) to +140°F (+60°C), 20-95% RH
  • Compliance: c UL us Listed, Class 2, Type HL
DIMENSIONS:
  • Length 3 1/4"; Width 1 5/8"; Depth 1"
Product Features
  • 12V DC 60W Class 2 Mini Electronic Transformer