Lotus 6" Square Regressed Open Plenum LED 18W | LL6SR
Regular price
$71.00
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $250.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Model LL6SR
cULus Listed, Energy Star and T24 Certified
Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
Open Plenum Rated
Superb Light Quali...
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage18
- Light temperature2700K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- Lumens1,200
- CRI90
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 18 |
| Light temperature | 2700K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| Lumens | 1,200 |
| CRI | 90 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Square |
| Size | 6 |
| Component type | Recessed Downlight |
| Product family | Gimbal |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULL6SR-27K-WH
- MPNLL6SR-27K-WH
- GTIN'648044945149
- Barcode648044945149
- Product familyGimbal
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
- Model LL6SR
- cULus Listed, Energy Star and T24 Certified
- Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- Open Plenum Rated
- Superb Light Quality with CRI 90+
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option 120V - 347V input
- Warranty: 10 Year on Residential, 5 Year on Commercial Installations
- External Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed