Lotus EOL - 6" Slim Square Original Series 14W 120V 110° CRI 80 Wet Type IC Air-Tight | LY6S/30K/WH
Regular price
$19.50
Regular price
-29%
$27.50
Sale price
$19.50
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $200.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Discontinued Product - Limited Stock Available
Model LY6S
cULus Listed
Type IC Rated – Approved for Direct Contact with Insulation
Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
Triac Dimmable with mos...
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage14
- Light temperature3000K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- Lumens900
- CRI80
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 14 |
| Light temperature | 3000K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| Lumens | 900 |
| CRI | 80 |
| Beam angle | 110 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Square |
| Size | 6 |
| Trim style | Standard Trim |
| Component type | Recessed Downlight |
| Product family | Gimbal |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULY6S/30K/WH
- MPNLY6S/30K/WH
- GTIN'638458885179
- Barcode638458885179
- Product familyGimbal
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
Discontinued Product - Limited Stock Available
- Model LY6S
- cULus Listed
- Type IC Rated – Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option 120V – 347V input
- Warranty: 10 Year on Residential, 5 Year on Commercial Installations
- External Driver Inside Connection Box – No Junction Box Needed