Lotus 4" Round Recessed Gimbal 20° Tilt & 360° Rotation | LRG4-27K-WH
Regular price
$87.99
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $200.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Model LRG4
Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Dim To Warm 3000K to 2000K, and 5CCT
Regular 11...
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage4
- Light temperature2700K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- Lumens960
- CRI90
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 4 |
| Light temperature | 2700K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| Lumens | 960 |
| CRI | 90 |
| Beam angle | 20 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Round |
| Size | 4 |
| Component type | Recessed Downlight |
| Product family | Gimbal |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULRG4-27K-WH
- MPNLRG4-27K-WH
- GTIN'648044944111
- Barcode648044944111
- Product familyGimbal
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
- Model LRG4
- Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Dim To Warm 3000K to 2000K, and 5CCT
- Regular 11.4W and High Output 15W
- CCT options & lumen output (11.4W / 15W): 2700K (960 lm / 1100 lm), 3000K (1000 lm / 1200 lm), 3500K (1020 lm / 1250 lm), 4000K (1050 lm / 1300 lm), 5000K (1100 lm / 1400 lm) & Dim To Warm 3000K to 2000K (800 lm / 900 lm)
- Superb Light Quality with CRI 90+
- Triac Dimmable with most CL dimmers 120V input
- 0-10V Dimmable Option 120V - 347V input
- External Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
- cULus Listed, Energy Star and T24 Certified (except Dim to Warm and 5CCT options)