Lotus 2" Round/Square Regressed Gimbal with 20° Tilt & 360° Rotation 5W 120V 24° Beam CRI 90+ Wet Type IC Air-Tight | LRG2
Regular price
$55.99
Shipping, returns & support
- ShippingFree standard shipping in Canada over $200.00 CAD. See shipping info.
- Returns30-day returns. See return policy.
- WarrantyNeed warranty or support details? Start with product support.
- SupportTalk to our Calgary-based team through contact & support.
Quick product facts
Quick summary
Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
Superb Light Quality with CRI 90+
Color Temperatures: 2700K / 3000K / 3500K / 4000K / 5000K /...
Technical profile
- Voltage120V-347V
- Wattage5
- Light temperature2700K
- Dimming / controlTriac Dimmable, 0-10V
- Lumens380
- CRI90
Key specifications
| Voltage | 120V-347V |
|---|---|
| Wattage | 5 |
| Light temperature | 2700K |
| Dimming / control | Triac Dimmable, 0-10V |
| Lumens | 380 |
| CRI | 90 |
| Environment | Wet Location |
| Housing ratings | ["IC Rated", "Air Tight"] |
| Mount type | Recessed Mount |
| Shape | Round |
| Size | 2 |
| Component type | Recessed Downlight |
| Product family | Gimbal |
Product identifiers
- VendorLotus LED Lights
- SKULRG2-30K-WH
- MPNLRG2-27K-WH
- GTIN'648044943992
- Barcode648044944012
- Product familyGimbal
Love this product? Share the transformation and inspire others to upgrade their homes or businesses too!
- Type IC Rated - Approved for Direct Contact with Insulation
- Air-Tight, Wet Location, Insulated and Non Insulated Ceilings
- Superb Light Quality with CRI 90+
- Color Temperatures: 2700K / 3000K / 3500K / 4000K / 5000K / Dim to Warm 3000-1800K
- Light Output 5W: 2700K - 380 lm, 3000K - 400 lm, 4100K - 430 lm
- Light Output 5.5W: 2700K - 450 lm, 3000K - 490 lm, 3500K - 500 lm, 4000K - 530 lm, 5000K - 550 lm, Dim to Warm - 430 lm
- External Driver Inside Connection Box - No Junction Box Needed
- Default Driver 120V input Triac dimmable with most CL Dimmers
- Optional Driver for 5.5W model: 120V-347V input 0-10V Dimmable
- Recessed Housing is NOT Required even for Insulated Ceilings
- Warranty: 10 Year on Residential, 5 Year on Commercial Installations
- cULus Listed, Energy Star (only LRG2-HO and except Dim to Warm)